top of page
61a33873bfe452538aa25b9444692ad0_fgraphic.jpg

אוהבים את התוכן שאנו מייצרים? אנא עזרו לנו להמשיך את הפעילות דרך תרומה ב-PayPal או ב-PayBox

5895ceb8cba9841eabab6072.png
  • תמונת הסופר/תarielthered

גם למבוגרים מותר לתת לעצמם מתנת יומולדת - Stanton Sherpa 29+ 2022

עודכן: 26 בדצמ׳ 2022


אריאל ואופני ה-Stanton Sherpa 29+ בחוצה גולן. אוקטובר 2022
אריאל ואופני ה-Stanton Sherpa 29+ בחוצה גולן. אוקטובר 2022

"He wore rat-drawn shoes and an old Stanton hat, Had a ‘28 Ford, had payments on that: Stagger Lee"


מבואון

הדבר הראשון שאי פעם התקשר אצלי בראש למילה סטנטון היתה השורה הזו בתוך שיר של ניק קייב מסוף שנות ה 90', מומלץ להקשיב 🙃. היום המילה הזו (שבתכלס מסתבר שבשיר זה Stetson ולא Stanton) לא מסמלת כובע עבורי אלא סוס ברזל - כרומולי תוצרת בריטית ליתר דיוק. סוס ברזל שיוצר כבר יותר מעשור דן סטנטון בסדנה שלו תחת המותג הנושא את שם משפחתו ב Derbyshire, Matlock - UK.


במאמר הקצר הזה אני מסכם בנייה לפי בחירתי של זוג אופני הרים - זנב קשיח מנקודת מבט של רוכב(לא מקצועי) עם אהבה עזה לתחביב הזה.


החיבור שלי לתחום היה דרך אופני שכוך מלא Specialized S-Works בעלי גלגלי 26״ מהממים שקיבלתי מתנה מחמי היקר לפני יותר מ-10 שנים. מהם עברתי לאופני FELT בעלי גלגלי 29״, זנב קשיח והתאהבתי בקסם של גודל הגלגל,יכולת הדריסה, הפשטות ויעילות הדיווש.

עם זוג זה יצא לי לרכוב רבות בסינגלי קק"ל וברכיבות בשטחים שבאזור מגוריי ובטיולים ארוכים יותר בהנאה גדולה.


מרעיון למציאות


עם החשיפה שלי לערוץ היוטיוב הנקרא Hardtail Party, של בחור חביב בשם סטיב שגר בסדונה אריזונה, החלטתי לקחת את האהבה לזנב הקשוח לרמה אחרת וכך וגמלה בי ההחלטה לבנות זוג החל מהשילדה וכלה בבחירה קפדנית של כל המכלולים.


בערוץ הזה סטיב סורק ומבקר רק שלדות (ואופניים כמובן) זנב קשיח מכל מיני יצרנים גדולים כקטנים מרחבי הגלובוס. כשעלתה הביקרות על ה-Stanton Sherpa ניצת הניצוץ וגבר הרצון העז להשקיע באופני זנב קשיח, מיוחדים ומעוצבים (בעיניי לא פחות חשוב) שישרתו כל מיני מטרות:

הגעה הלוך וחזור מהעבודה (ראשון לציון - רחובות) דרך השטח: בחולות, בשדות וגם רכיבות בסינגלים עד חויות בייקפקינג עתידיות.


בחירתי הייתה גם כלכלית, נכון - למרות שבסופו של דבר המוצר המוגמר עשוי להיות יותר יקר מלבחור זוג בנוי הכל כולל הכל (זה אכן אפשרי ואף בשלוש רמות שונות של אבזור), עדיין יש יתרונות בנתיב שבחרתי. בחירת החלקים ברחבי האינטרנט ורכישתם נעשית בלוח זמנים שאני קובע ולפי היכולת בכיס וכמובן בחירה בדילים אפשריים או אפילו בציוד יד 2 שחברים בקהילה מוכרים במצב חדש.

פרסתי משימה זו על כחצי שנה ואולי קצת יותר, היה גם צורך לבצע בדיקה מעמיקה לגבי סטנדרטים של חלקים כמו BB, צירי גלגל ,הדסט, מזלג וכו'. בסיכומו של דבר - משימה זו התאימה לי ואף אומר שנהניתי מכל רגע בחפירות על כל פרט ופרט.

לא חישבתי בדיוק על השקל, אבל למסתקרנים, ההוצאה הכוללת מחושבת סביב 11,000 ש״ח.


אופני Stanton Sherpa 29+
אופני Stanton Sherpa 29+

תומר גולן שכבר היה בעלים של אופניים שנבנו לפי בחירתו - גם כן אנגליות של Ragley סיפר לי שאותו סטיב מציע ייעוץ לבניית אופניים בתשלום חודשי דרך פלטפורמת Patreon (תודה תומר!) וכך החל התהליך.


יצאנו לדרך

וכך החלטתי ללכת על זה ונרשמתי לשרות של סטיב, בתום ההרשמה קיבלתי רשימת דרישות שעליי למלא: - משקל - גובה - תקציב - כמה אוהב לטפס - כמה אוהב לדהור בירידות - איפה עושה את רוב הרכיבות שלי - איפה ארכוב עם האופניים - מה סגנון הרכיבה שלי

- עוד המון שאלות מנחות עם ירידה לפרטים הכי קטנים

היו כל מיני אופציות עד שננעלנו סופית על השילדה של ה Sherpa, זאת הודות לשלדה המאד מודרנית - זוית ראש של 67 מעלות Chain Stay די קצר של 435 מ"מ ,לי היה מאד חשוב גם הפן האסתטי ולכן קניתי גם את האופציה של עיצוב השילדה בצבע ובמדבקות המותג לבחירתי, בנוסף מאד אהבתי שבשילדה הזו בניגוד לאחרות הקוים נקיים מחיזוקי שלדה, יש הרבה שלדות של זנבות קשיחים שיש מין חתיכת צינור נוספת בין צינור המושב לצינור העליון שדי מכער את השילדה, שוב, בעיניי.


הורסטיליות שלהם ביכולות וביעוד גם כן התאימו לי מבחינת האופניים כזוג All arounder, כמובן, גם עבור סגנון הרכיבה שלי - שהוא בד״כ מוטה XC וסינגלים של קק"ל. לראייה לאחר שרכבתי איתם את הסיבוב המלא בקנדה החיוך שהיה לי על הפנים לא ירד שעתיים, כמו גם מסעות של מעבר ל-3 או 4 שעות אוכף, נוחות מאד לרכיבות ארוכות.

ה-Sherpa מגיעים ב4 גרסאות:

- טיטניום

- טיטניום לגלגל רחב מאחור

- כרומולי 4130 טיוואני

- כרומולי בריטי 853


מוזמנים לצפות בסרטון שהקדיש סטיב למותג (סרטון אחד מחמישה שהועלו על ידיו):


עקב שיקולי תקציב נבחרה השלדה עשויה כרומולי 4130 טיוואני. לידיעה Stanton מוכרים אופני שיכוך מלא בנוסף לזנבות הקשיחים, אבל מרבית מהשלדות הינן זנבות קשיחים, זהו עיקר העיסוק.


אלו הזוג הראשון שלי שהם לא אלומיניום - ההבדל די מורגש, הזוג הזה נועד יותר לכיוף ופחות לדיוק כמו שהיה לזוג תוצרת Felt שהיו לי, עשויות אלומינום גאומטריה מוכוונת מהירות ומאד תחרותיות בייעוד שלהם.

מעבר לשיקולים האנליטים היה משהו במותג עצמו שמאד דיבר אליי, ועד שזיקקנו יחד עם הצוות של דן את הצבע של השילדה כבר הייתי בעננים, מדובר היה בפלטת צבע שעוד לא יושמה אצלהם על אף זוג לכן ההתרגשות כללה גם מעט חשש שאכן התוצאה תשביע את רצוני (בדיעבד התוצאה היתה מעל ומעבר), השילדה נצבעה בצבע Black Goldstar - שחור עם פתיתי זהב ולוגו בצבע זהב שנראה קצת יותר כמו נחושת בתוצאה הסופית, וכיאה לסוס אביר בריטי, בדאונטיוב ביקשתי להוסיף כיתוב - Royal Knight Ride.

שלדת אופני Stanton Sherpa 29+
שלדת אופני Stanton Sherpa 29+

כשהגיעה השילדה אליי (כמובן אחרי ששילמתי את חובי לרשויות בעוד כאלפייה),ציפיתי למשקל של ברזל, נשבע שלרגע חששתי שהארגז ריק, הקופסא הייתה קלילה באופן חשוד, בפנים שילדת הדבש רק חיכתה לצאת לאויר העולם 😉!


שלדת אופני Stanton Sherpa 29+
שלדת אופני Stanton Sherpa 29+

שלדת אופני Stanton Sherpa 29+
שלדת אופני Stanton Sherpa 29+

שלדת אופני Stanton Sherpa 29+
שלדת אופני Stanton Sherpa 29+

מפרט


ידעתי שכאשר אני נכנס לשטח בדרך לעבודה ישנם מקטעים של אמבטיות חול שאני מעוניין לשייט בהם (ללא סירה ומשוטים) לכן לבניית הגלגלים בחרתי אחורי עם רוחב פנימי של 35i וקדמי עם 40i, שני הצמיגים 29״+ כשהקדמי 3 אינץ תוצרת Maxxis מדגם Minion DHF והאחורי Rekon ברוחב 2.6.

את החישוקים חיברתי לשפיצים תוצרת SAPIM והניפלים תוצרת עצמית של R2 בצבע Oil Slick.

הכל נבנה על נאבות סיניות משיקולי תקציב כמובן, אלו העתקים של DT370 על כך התייעצתי עם שרון תרשיש (העכביש) רב הנסיון בגלגלים ובבנייתם ושגם הופקד על מלאכת הבנייה כשהחלקים הגיעו. תודה רבה שרון!נאבה בוסט לאופניים
נאבה בוסט לאופניים


ברקסים כבר ידעתי שיהיו של Shimano, לאחר התייעצות עם מור, הלכתי על SLX 7100 כולל רוטורים (הברגים בזהב כמובן). מור תרם לי רבות בדילמות על רכיבים, והיה זמין לכל שאלה למרות שלא היה חייב - והכל ברוח טובה וברצון רב לסייע. רוב תודות איש יקר.

מערכת ההילוכים שנבחרה הינה תוצרת SRAM ברמת GX עם 12 הילוכים. מוט אוכף של KS - Exa 900i דגם פשוט אבל עד כה הוכיח את עצמו מעולה.מתחילים לבנות

סשן הבנייה נקבע בסדנה "ציר-פדל" של רון עזרי בקיבוץ נען ביום ההולדת שלי במאי האחרון - כיאה למתנה! לרון הגעתי בהמלצה של חבר, ומאז מטפל אצלו, רון מקצוען לעילא ולעילא ולפעמים נדמה שיודע מה אני רוצה להגיד כשרק התחלתי לחשוב על זה,תודה רון!


רגע לפני בניית אופניי ה-Stanton Sherpa 29+
רגע לפני בניית אופניי ה-Stanton Sherpa 29+

במהלך בניית אופניי ה-Stanton Sherpa 29+
במהלך בניית אופניי ה-Stanton Sherpa 29+

עוד רגע והאופניים מורכבים לגמרי!
עוד רגע והאופניים מורכבים לגמרי!

כדי לייצר חווית רכיבה נוחה עבורי, גם כשגומע מרחקים ארוכים ,את המזלג (Rockshox - Pike עם מהלך של 130 מ״מ) ניסרתי יחסית גבוה כדי להגיע לישיבה די זקופה ברכיבה על מישורים. עדיין בקטעים טכניים השילדה נוחה להפליא ומספיק אגרסיבית לתקל אלמנטים בקלות. בטיפוסים זוית המושב של 75.5 מעלות תורמת ליעילות ונוחה למשימות אלו.


הדבר הראשון שקפץ לי לראש כשחיפשתי שיר לסרטון קצר שממחיש את היופי של התוצאה המוגמרת היה Golden Brown של ה-Stranglers הנהדרים. הסרטון צולם באוגוסט האחרון (2022) לאחר שריפה בגבעות הכורכר בנ"צ.


מילות סיכום

חווית ההתייעצות הבנייה ולבסוף הרכיבה על זוג שבחרתי בעצמי הכל מהתחלה ועד הסוף היתה פשוט כיף גדול, ובעיניי זה הפקטור הכי חשוב שבגללו התחביב הזה כ"כ מהנה - הקילוגרמים של הכיף שמעלים על הנפש! (ואלו שאני משיל מהגוף על הדרך..). הזוג הזה מספק הנאה גדולה בכל פעם שיוצא מהאורווה ולמי שיש סבלנות ואורך רוח לרדת לפרטים, מומלץ לשקול בחום.


לצערי, התעצבתי לשמוע שהחברה נמצאת כרגע בידיים של חברת ניהול - עקב משבר פיננסי והשפעותיה של מגיפת הקורונה על התכנית העסקית שלהם הייתה משמעותית.

בדף הנחיתה של Stanton מצויה הודעה המבהירה נקודה זו למען ידעו כולם.

עם זאת החברה פעילה לגמרי עדיין, ומוכרים ומספקים שילדות במחירים יותר נמוכים מבעבר.

ברשתות הרבה גופים נרתמים לעזרתם וכל מי שמכיר מייחל להם להוציא את האופניים מהבוץ..

הצהרת סטנטון לגביי המשך פעילותם בעולם האופניים
הצהרת סטנטון לגביי המשך פעילותם בעולם האופניים

.580 צפיות2 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

2 ความคิดเห็น


Yoram Chen
Yoram Chen
21 ธ.ค. 2565

תענוג - גם אני אוהב את הערוץ של סטיב ורכשתי בהמלצתו את NINER SIR9 המדהימים ובניתי אותם כס״ס ונהנה מהם כבר כשנתיים כזוג שני . כרומולי 853 ממש ״משכך״ ואני אוהב את התחושה הזאת.

כעת אני בפרוייקט נוסף של בניית של זנב קשיח חדשים…. כל התהליך הוא לימודי וכייפי לא זול אבל ממש מספק ובסוף נהנים מאופניים שחשבת על כל חלק וחלק בבנייתם . תהנה וניפגש בשבילים .

There's a party in the mountains and you're invited

ถูกใจ
arielthered
arielthered
22 ธ.ค. 2565
ตอบกลับไปที่

תודה רבה על המשוב יורם,הניינר האלו היו חלום שלי בזמנו,רכשת בארץ?

ถูกใจ

מבצעים מומלצים

bottom of page