top of page
61a33873bfe452538aa25b9444692ad0_fgraphic.jpg

אוהבים את התוכן שאנו מייצרים? אנא עזרו לנו להמשיך את הפעילות דרך תרומה ב-PayPal או ב-PayBox

5895ceb8cba9841eabab6072.png
  • תמונת הסופר/תtzikorel

לקבל עסקה מדהימה ולעשות טוב בזוג אופניים אחד

חמישה חודשים לאחר תחילת המלחמה, לב הערבה, אור ראשון, קבוצה של רוכבות ורוכבים חוצה את שבילי המדבר בשיירה ארוכה. זה קורה כחלק ממסע רכיבה של 3 ימים מלוטן לאילת. השיירה מורכבת מנערות ונערים שחלקם עברו דרך גהינום, וכעת לא עוסקים בדברים שעברו או שאיבדו, אלא רק בדיווש הבא. בין עלייה לעלייה, בין נשימה לנשימה, הם לרגע מרגישים שקט שהפך להיות משאב כל כך נדיר.


(חניכות וחניכי Bartali במסע רכיבה בערבה)


כל זה קורה כחלק מהפעילות של ברטלי (Bartali), ארגון שמפתח חוסן אצל בנות ובני נוער באמצעות רכיבה על אופניים ועושה את זה בהיקפים מדהימים בכל רחבי ישראל. מאז תחילת המלחמה הארגון שפעל בעיקר בכפרי נוער, פנימיות ומסגרות חינוכיות אחרות, הקים מרכזי רכיבה במוקדי הפינוי המרכזיים של הקהילות המפונות מבתיהם ומעניק הדרכה, ליווי ותמיכה לאלפי בנות ובני נוער.


אחד הדברים מדהימים שקורים כשעובדים עם השטח בהיקפים גדולים וצוברים ניסיון גדול, הוא שמפתחים מומחיות, וב-Bartali פיתחו מומחיות שאין שנייה לה בתחזוקה של אופניים שבאו לעבוד. דמיינו מה עושים בני נוער כשהם יוצאים עם אופניים לשטח בפעמים הראשונות, ותבינו למה האמינות, העמידות והבטיחות של האופניים נמצאות בראש סדר העדיפויות של הארגון. זו גם הסיבה שהם החליטו להתחיל לבנות את האופניים שלהם בעצמם ולעשות את זה בסטנדרט לא מתפשר.


כעת, ב-Bartali מציעים מספר מצומצם של אופניים במהדורה מוגבלת לרכישה. מעבר לזה שמדובר באופניים שמגיעים עם מערכות Shimano אמינות, ברקסים הידראולים, הילוכים 1X11, שלדת בוסט, קראנק 170 וגלגלים רחבים, Bartali מספקים למי שיבחרו לרכוש קבלת תרומה הניתנת לזיכוי במס בעבור חלק גדול ממחיר הקנייה. המשמעות היא שבמחיר של 5,000 ש"ח לא רק מקבלים אופניים איכותיים, אמינים ויפים להפליא, אלא שגם ניתן לקבל החזר מס על חלק מהסכום וכמובן לתרום לארגון המופלא הזה. ולמי שכמוני רוצה לשדרג או להתאים חלקים ספציפיים, גם פה הצוות של Bartali נותנים שירות מקצה לקצה ברמה יוצא דופן. מה עוד צריך?


(אופני ברטלי - אופני בוטיק שהם גם תרומה)


אז האמת היא שבמקרה שלי החלטתי שלא רק שאני לא צריך יותר, אלא הרבה פחות. זו הסיבה שבחרתי להסב את האופניים הנהדרים האלה לאופני סינגל ספיד ולוותר לגמרי על הילוכים…


למה לעזאזל לרכוב סינגל ספיד?


הבדיחה (הקצת נכונה אם להודות על האמת…) על רוכבי סינגל ספיד הולכת בערך ככה:

איך תדע אם מישהו שפגשת רוכב על סינגל ספיד?

אל תדאג, הוא כבר ידאג לספר לך על זה…


אני לא אחפור יותר מידי על למה רכיבה על אופני סינגל ספיד היא כנראה הדבר שהכי משפר את גם את הטכניקה ברכיבה וגם את הכושר. מי שרוצה אפשר לשמוע על זה בפירוט בסרטון הזה:אני רק אגיד שהסבת אופניים לסינגל ספיד זו אומנם משימה יחסית פשוטה ברמה הטכנית, אבל בפועל היא מזמנת הרבה מאוד למידות על מכונאות אופניים. למי שיש עניין בתחום מומלץ לצפות בערוץ היוטיוב של תומר גולן שמספק מידע מקצועי ומעשיר, וברמה האישית למי שיש עניין במעבר לסינגל ספיד - אפשר ליצור קשר ואשמח לשתף מתוך הלמידות שלי.


בכל מקרה התוצאה היא אופניים מהירים, חזקים שרק מחכים לכבוש כל שביל שניכר בדרכם, במראה נקי שבולט בשטח. עכשיו נותרה רק שאלה אחת - איך האופניים האלה מתפקדים?


מבחן בשטח


את ההתרשמות שלי מהרכיבה על האופניים אני מחלק לשני חלקים,

  • בחלק הראשון אני אדבר בקצרה על האופניים והתפקוד שלהם בשטח ככלל. 

  • בחלק השני והמפורט אתמקד קצת יותר בסט גלגלי הקרבון של Elite שהזמנתי לטובת הרכבת האופניים האלה וההתרשמות שלי מהם. 


באופן כללי אני יכול לומר לאחר רכיבה של כמה מאות קילומטרים על האופניים במגוון סינגלים ותוואי שטח שונים - מבן שמן ופארק קנדה ועד רכיבות מדבריות, המסקנה היא אחת: האופניים האלה מטורפים ואוכלים הכל - דרופים, עליות טכניות, גינות סלעים, you name it. 


הגיאומטריה המודרנית, הבנייה האיכותית וכמובן המבטים של הרוכבים מסביב הופכים את הרכיבה על האופניים של Bartali לחוויה נהדרת, בלי לשבור את הכיס. לא מדובר באופניים תחרותיים וקלילים למי שמחפשים פודיום, אלא באופניים שהם קודם כל אמינים. כל המערכות נבחרו בקפידה כדי להבטיח עמידות לאורך זמן גם בעבור מי שלא עושה לאופניים טיפול מקיף אחרי כל רכיבה. בין אם כאופני כניסה ובין אם בא אם כאופני זנב קשיח שמתאימים לכל מטרה מרכיבה עירונית, דרך סינגלים ועד בייקפקינג - קשה לי לחשוב על אופציה טובה יותר שמשלבת בין איכות לבין עשיית טוב כמו האופניים של Bartali.

(אופני ברטלי אחרי שדרוגים והמרה לסינגל ספיד)


שורה תחתונה - לקנות מהר לפני שיגמר…

האופניים עצמם זמינים במהדורה מוגבלת במידות S עד XL (בהתאם למלאי). למידע נוסף ורכישה אפשר לפנות לגל, שהוא לא רק מכונאי מהמנוסים בישראל, אלא גם מחזיק שילוב נדיר בין ידי זהב ללב זהב:


גל - 0508319004גלגלי קרבון סיניים של Elite - האם יש דבר כזה גלגלים זולים ואיכות של הביוקר?


נתחיל קודם כל בשאלה חשובה - למה בכלל לקנות גלגלי קרבון?


יש דברים שאחריהם קשה מאוד לחזור אחורה, וגלגלי קרבון הם בקטגוריה הזו. בפעם הראשונה שרכשתי גלגלי קרבון, עשיתי את זה בלחץ של חבר שהיה רוכב תחרותי ואמר לי שזה השדרוג המשמעותי ביותר לרכיבה שיאפשר לי להפיק יותר מהאופניים (אחרי מעבר לרכיבה עם קליטים). אני חשבתי שהוא מגזים, ובכנות, בדקות הראשונות שלי לרכיבה על גלגלי קרבון שעלו לי הרבה מאוד כסף, לא הבנתי מה הביג דיל. אבל הגעתי לטיפוס הטכני הראשון באותה רכיבה. טיפוס על אותם סלעים שטיפסתי אין ספור פעמים בעבר הרגיש כאילו מישהו פשוט דוחף אותי מאחורה במעלה המכשול. מאותו רגע הבנתי שאני בבעיה כי אני כבר לא אוכל לרכוב על גלגלים אחרים.


לא ניכנס לפיזיקה והסברים טכניים, אני רק אגיד ברמה הבסיסית שלמשקל של האופניים יש משמעות גדולה על חווית הרכיבה, וזה מורגש בעיקר כשמטפסים. לצורך הפישוט - יותר קל לטפס עם אופניים קלים (כמובן שיש עוד הרבה משתנים כמו הגיאומטריה של האופניים, רוחב הצמיגים, לחץ אוויר, בולמים וכו' אבל בואו נישאר ב-high level).


אחרי שהבנו שהמשקל הוא גורם משפיע, חשוב לדעת שני דברים: 

  1. קרבון קל יותר מאלומיניום.

  2. לא כל הגרמים נולדו שווים. האפקט של הורדת משקל מחלקים שרחוקים ממרכז האופניים, ובעיקר חלקים מסתובבים, יורגש הרבה יותר.


זו הסיבה שהורדת משקל מהגלגלים היא עד כדי כך משמעותית.


יש יתרונות נוספים לקרבון שנובעים מהקשיחות של החומר ואופי ההתנהגות שלו למשל בסיבובים, אבל בכנות אני לא בטוח שרוכבים שאינם תחרותיים באמת ישימו לב אליהם (ומי שרוכב תחרותי לא צריך הסבר על היתרונות של גלגלי קרבון).


עד כאן ההסבר הפשוט על למה גלגלי קרבון הם בהחלט שדרוג משמעותי לחוויית הרכיבה. העניין הוא שגלגלי קרבון זה עסק יקר, ולכן כשנתקלתי בדיל של BIKEDEALZ.net בעבור גלגלי Elite במחיר שהוא בין חצי לשליש מהמחיר של גלגלי קרבון מתחרים, אני חייב להודות שהייתי סקפטי. כמה טובים יכולים להיות גלגלים כאלה זולים?


צפיתי בסקירות על הגלגלים, קראתי ביקורות וחוות דעת ולמרות הפידבקים הטובים חששתי שעל גלגלים זולים (יחסית) אני עלול לשלם ביוקר. למרות החשש הזמנתי את הגלגלים וספויילר - אני לא מתחרט אפילו לרגע.


הגלגלים הגיעו במשלוח עד הבית באריזה איכותית שכבר הייתה התחלה טובה. הוצאתי את הגלגלים מהאריזה והתרשמתי שהם נראים מאוד מאוד איכותיים. שקלתי אותם ונדהמתי - פחות מ1,400 גרם בעבור סט גלגלים לאחר שדרוג החישורים (שפיצים) במעמד הקנייה ל- Sapim cx-ray שהם גם קלים מאוד וגם עמידים מאוד.

(פחות מ1,400 גרם לסט גלגלים עם Sapim cx-ray spokes)


וכאילו כל זה לא מרשים מספיק, אז הגלגלים מגיעים ברוחב פנימי של 30 מ"מ, מה שאומר שהם מיועדים לצמיגים רחבים יחסית המאפשרים להם "להיפתח" טוב יותר (עוד פירוט על המשמעות של זה בהמשך).


בכנות, הרגשתי שזה too good to be true, אבל אלה הנתונים, אז לך תתווכח. עכשיו רק נשאר לבחון איך הם אשכרה מתמודדים עם השטח. ופה החלטתי שאני לא הולך לעשות לגלגלים חיים קלים...


קרבון סיני מול שטח ישראלי


על גלגלי הקרבון הרכבתי צמיגי  Maxxis Rekon Race ברוחב 2.4 שמספקים את השילוב הטוב ביותר שאני נתקלתי בו עד היום בין אחיזה, מהירות ומשקל (אני עדיין ממשיך לבחון צמיגים נוספים, בשאיפה למצוא משהו איכותי לא פחות אך קצת יותר קל - אם יש המלצות תרגישו חופשי לשתף)


העובדה שמדובר בגלגלים רחבים שמתאימים בדיוק לצמיגים מהסוג הזה, מאפשרת לרכוב בלחץ אוויר נמוך יחסית (במקרה שלי 17-18 PSI) שמשפר באופן משמעותי גם את האחיזה של הצמיגים וגם את מהירות הגלגול שלהם. כדי שאוכל לרכוב ללא חשש, החלטתי להתקין בגלגל האחורי אינסרט קליל של חברת tobulight, ככה שלא אצטרך להתלבט לפני כל קפיצה.


ברכיבה הראשונה לקחתי את האופניים לבן שמן. התחלתי מהצד המזרחי של היער (איזור התעשייה של מודיעין) במטרה להגיע כמה שיותר מהר לעליות, בדגש על עלויות טכניות ולרכיבה בחלקים הטכניים יותר של היער. 

למרות שרכבתי על זנב קשיח, השיכוך שהגיע מהגלגלים הפתיע לטובה. רוחב הגלגלים והיכולת לרכוב בלחץ אוויר נמוך הפכו את הרכיבה לא רק לזורמת ומהירה, אלא גם גרמו לכל מכשול (הן בעליה והן בירידה) להרגיש חלק. המשכתי לטיפוס טכני בעליות הכי משופעות של היער - הגלגלים קיפצו בין הסלעים והניעו את האופניים קדימה במהירות.


כדי לבדוק איך הגלגלים מתמודדים בירידה רכבתי לסינגל פרנקלין שבו יש גם כמה דרופים. האופניים בקושי שמו לב אליהם והגלגלים לקחו את הקפיצות בלי שום בעיה. גם בסינגלים הבאים האופניים טסו. כמעט 40 קילומטרים של סינגלים בבן שמן שבהם ניסיתי למצוא משהו שיאתגר את אופני הזנב הקשיח האדירים של Bartali עם גלגלי הקרבון של Elite, אבל הם לא התרגשו מכלום. סיימתי את הרכיבה מחויך כמו שלא הייתי הרבה זמן.


בשבועות הבאים בחנתי את האופניים ואת גלגלי הקרבון בתוואי שטח נוספים, למשל הסינגלים המדבריים המדהימים סביב מצפה רמון (בדגש על סינגל השלוחות ובור חמת), השחור והאדום בפארק קנדה וגם סינגלים פשוטים כמו הרצל בבן שמן. מרכיבה לרכיבה רק נהניתי יותר. הגלגלים לא רק קלים וזריזים, אלא גם מתמודדים מעולה עם זעזועים מסוגים שונים, משורשים, לגינות סלעים, לשבילים מלאי אבנים ועד לסיבובים מהירים. וכל זה על זנב קשיח, ככה שאני רק יכול לדמיין עד כמה הרכיבה אפילו יותר חלקה ומפנקת עם בולם אחורי.


(גם במדבר - שום דבר לא עוצר אותם)


בכנות, מדובר במחיר נמוך ביחס לתמורה שמקבלים. כמה חברים מנוסים ממני שסיפרתי להם הקניה הרימו גבה, אבל לשמחתי לפעמים יש הפתעות חיוביות.


הנאבה איתה מגיעים הגלגלים לא רועשת מידי (לפחות לא בהשוואה לDT240 שיש לי על אופני השיכוך מלא) ואני לא הצלחתי להבחין בשום הבדל בין הנאבות בחווית הרכיבה. זה לא אומר שאין הבדל שרוכבות ורוכבים מקצועיים ממני שרגישים לניואסנים לא ימצאו, אבל בעבורי התחושה הייתה שמדובר בנאבה איכותית מאוד שנותנת אחלה פייט גם למותג מוביל.


השורה התחתונה מבחינתי ברורה - למי שרוצה שדרוג משמעותי מאוד במחיר יחסית לא גבוה (כמו שכבר כתבתי - גלגלי קרבון זה עסק יקר. כשאני אומר "מחיר יחסית לא גבוה" אני מתכוון ביחס למחיר של גלגלי קרבון מתחרים שלרוב עולים פי 2-3 אם לא יותר), אני חושב שיהיה קשה למצוא עסקה משתלמת יותר.


לסיכום


יש משפט מפורסם שאומר "אני לא מספיק עשיר בשביל לקנות בזול" ובהרבה מקרים אכן המחיר של מוצר מייצג את הערך שלו, אבל לשמחתנו זה לא תמיד המצב. מבחינתי הן האופניים היחודיים של Bartali והן גלגלי הקרבון של Elite הם דוגמאות מעולות. בשני המקרים מדובר באיכות גבוהה במחיר מנצח.

מעכשיו החיים שלי קלים יותר, כי כל חבר או חברה שיחפשו אופני כניסה נהדרים עם חווית שירות ברמה הגבוהה ביותר, יקבלו ממני המלצה על אופני Bartali. אז אם חיפשתם המלצה על אופני כניסה, או שסתם בא לכם לפרגן לעצמכם באופני זנב קשיח חדשים, וגם בא לכם לעשות טוב על הדרך - אופני Bartali הם האופניים בשבילכם.

ואם הגעתם לשלב של חיפוש שדרוג משמעותי לחווית הרכיבה בצורת גלגלי קרבון - גלגלי Elite יעשו עבודה מעולה (מומלץ מאוד לרכוש דרך הלינקים שמתפרסמים בעמוד BIKEDEALZ.net בפייסבוק כדי להבטיח שתקבלו את המוצר הטוב ביותר).


ואם תראו איזה משוגע על סינגל ספיד של Bartali באחת הרכיבות, תבואו להגיד שלום.


411 צפיותתגובה 1

פוסטים קשורים

הצג הכול

1 Comment


Tomer G
Tomer G
May 26

האופנים נשמעים כמו ה value for money הכי טוב למיטב ידעתי בשוק הישראלי היום (ברמת מחירים שהחברות הגדולות לא מתביישות למכור צירי קוויק רליס)


+אני מודה שהשדרוג לגלגלי קרבון נשמע מפתה מתמיד

Like

מבצעים מומלצים

bottom of page